Urālpūces mātīteUrālpūce ir sastopama galvenokārt Latvijas austrumu daļā, tomēr kopš 2009. gada ir vairāki novērojumi, tajā skaitā pierādīta ligzdošana Kurzemē. Suga ir nometniece, lai gan ligzdo lielākajos meža masīvos, jaunie putni ziemas laikā var būt sastopami mozaīkveida ainavā. Retos gadījumos barības meklējumos ziemā jaunie putni var ieklīst pilsētās.

Urālpūce ir samērā liela izmēra gaiša pūce. Var šķist līdzīga meža pūces pelēkajai morfai, tomēr atpazīstama pēc garās astes (sugas nosaukuma sinonīms Latviešu valodā – garastes pūce) un spilgti dzeltenā knābja.

Urālpūce sacaurumo gredzenotājuSuga ligzdošanas laikā, sevišķi pie tikko izvestiem mazuļiem vai kamēr tie vēl ir ligzdā, ir ārkārtīgi agresīva. Mātītes, aizstāvot mazuļus, uzbrūk potenciālajiem plēsējiem, tajā skaitā cilvēkam.

Dabiskās ligzdošanas vietas ir lieli dobumi, pusdobumi (nolūzušu koku stumbeņi, ja to galos izveidojusies pietiekoši dziļa un plaša iedobe), kā arī dienas plēsīgo putnu ligzdas. No pētījumiem Somijā un Igaunijā ir zināms, ka dobumiem (kas lielo nepieciešamo izmēru dēļ ir sevišķi reti sastopami) un pusdobumiem tiek dota priekšroka pār lielajām ligzdām. Labprāt aizņem piemērota izmēra un novietojuma mākslīgās ligzdošanas vietas – pūču būrus.

Urālpūces cālisUrālpūce ligzdošanu uzsāk martā-aprīlī, atkarībā no pavasara iestāšanās gaitas un barības objektu pieejamības. Olu inkubācija Latvijā ilgst apmēram 29 – 32 dienas. Mazuļi ligzdu atstāj vēl lidotprasmi neapguvuši, aptuveni 28 – 35 dienu vecumā. Dējumā 1 – 6 olas, parasti 2 – 4.

Suga aktīva, galvenokārt naktīs (kopš vakara krēslas iestāšanās). Tomēr pētījumi, ar automātiskajām kamerām ligzdās, liecina, ka, mazuļiem pieaugot, regulāras barības piegādes (līdz 15 % no kopējā skaita) tiek veiktas arī diennakts gaišajā laikā, pat pusdienlaikā. Salīdzinot ar meža pūci, barībā izmanto samērā kurmjus un daudz putnus (galvenokārt, baložus un meža strazdus), kas nozīmīgākie ir gados ar zemu sīko zīdītāju sastopamību dabā.

Sugai raksturīga vokalizācija vakara krēslā un naktīs. Raksturīgās balsis:

TēviņamMātītei